ROK 2020
- 06.04.2021 09:27
- Wydarzenia roku 2020
WIRTUALNE NAWIEDZENIE KOŚCIOŁA
Kościół w Polsce w minionym roku, w związku z pandemią, podobnie jak ten na świecie zmagał się z ograniczeniami. W najtrudniejszym okresie w świątyniach mogło przebywać zaledwie pięcioro wiernych.
Rok 2020 w kościele upłynął pod znakiem koronawirusa. Wierni wzięli sobie do serca hasło „zostań w domu”. Dlatego w najważniejsze dla chrześcijan Święta Wielkiej Nocy w kościołach było pusto…
Nabożeństwa można było przeżywać w domu m.in dzięki transmisjom Telewizji Polskiej. Część religijnych wydarzeń przeniosła się do Internetu. Zupełnie inny wyraz miały także np. Boże Ciało, czy Wszystkich Świętych - bez ludzi i mszy na cmentarzach. Te stałe uświęcone rzeczy, które były związane z rokiem liturgicznym, czy wpisane w kalendarium, musiały być zastąpione nowymi, niektórzy poradzili sobie z tym bardzo dobrze, inni gorzej.
Tegoroczne Boże Narodzenie również obchodzimy w cieniu pandemii koronawirusa. Przez obostrzenia większość wiernych nie mogła uczestniczyć w pasterkach. Transmisje uroczystości przygotowała Telewizja Polska.
RELACJA Z PIELGRZYMKI DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
W sobotę 15 lutego ,do południa grupa pielgrzymów z parafii św. Mikołaja powróciła z Ziemi Świętej. Przez 8 dni pielgrzymowania śladami Jezusa mogliśmy doświadczyć niezwykłych przeżyć duchowych i zobaczyć miejsca związane z życiem Syna Bożego.
Miejsca zakwaterowania w Tyberiadzie i Jerozolimie były okazją do indywidualnego poznania.
Pielgrzymowaliśmy od Tel Awiwu przez Hajfę, Górę Karmel, Nazaret, Kanę Galilejską, Tyberiadę, Kafarnaum, Tabghe, Górę Tabor, Górę Błogosławieństw, Jerycho, Górę Kuszenia, pobyt nad Morzem Martwym, Naim, Emaus, An Karem, Betlejem po Jerozolimę. Na pewno w sercu i w pamięci pozostanie piesze wejście z cichą modlitwą na Górę Tabor, pokonując własne słabości i ograniczenia.
Godny uwagi był rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim z przywołaniem pamięci o naszej tożsamości narodowej oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Msza święta w Qasr al.-Yahud a po niej nad rzeką Jordan, w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją odbył się chrzest Jezusa, my także zostaliśmy obmyci wodą przez naszego duszpasterza, Ojca Duchownego pielgrzymki.
JEROZOLIMA miasto śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – porusza i kruszy nawet najtwardsze serca. Tu Niebo ‘’ styka’’ się z Ziemią, sprawy ludzkie ze sprawami Bożymi.
Nie sposób opisać „całości” Jerozolimy. To trzeba zobaczyć i przeżyć….
Wracaliśmy do kraju szczęśliwi i pełni niedosytu, że może nie wszystko jeszcze zrozumieliśmy( było tego tak dużo). Jedno jest pewne – Jezus Chrystus żyje i nas prowadził po Ziemi Świętej.
W licznej grupie wałeckich pielgrzymów obecnych było osiem par małżeńskich, które odnowiły przyrzeczenia małżeńskie w Kanie Galilejskiej oraz trzech kapłanów:
Ks. Tytus Zdeb – przewodnik pielgrzymki, ks. dr Tomasz Tomaszewski – Sekretarz Synodu Diecezjalnego i ks. Sebastian Maciuszko – opiekun duchowy pielgrzymów.
Wszystkim za każdy przejaw dobra i życzliwości tak hojnie okazywanej składamy serdeczne podziękowania.
Szczęść Boże
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły